TOFAŞ Türk Otomobil Fabrikası A.Ş.
14 TOFAŞ Türk Otomobil Fabrikası A.Ş. çalışanı 201 soru cevapladı.

Şirket Anlatımları

Kalite Müdürü
Öncelikle global bir şirket olmak, uluslararası düşünebilme yetkinliği kazandırıyor. Siz de uluslararası bir kişi oluyorsunuz. Sabahları bir yandan Fiat’la toplantı yapıyorsunuz 2 saat sonrasında Peugeot Otomotiv veya PSA ile bir toplantı yapıyorsunuz. Dolayısıyla bu size bir uluslararası bir kimlik kazandırıyor. Bu kimliğin size asıl getirdiği katkı ise farklı düşünebilme yetkinliği yani aynı fotoğrafa çok farklı pencerelerden nasıl baktığını çok daha iyi gözlemleyebiliyorsunuz. Yurt dışına yapmış olduğunuz ziyaretlerde o ülkedeki insanların herhangi bir konuyu yönetirken ortaya koyduğu yaklaşımlar sizlere hep bir örnek olarak ortaya çıkabiliyor. Dolayısıyla oradan bazı deneyimler kazanıp, siz aynı deneyimleri burada uygulayabiliyorsunuz. Uluslararası bir şirket olmanın getirdiği başka bir deneyimse, bu kişilerle görüşerek, ortaya koyduğunuz performansla bir anlamda kendi ülkenizi de temsil ediyorsunuz. Dolayısıyla bunun ülkeniz için ekstra bir faaliyet yapma adına da tatmin edici olduğunu düşünüyorum.
Kalite Müdürü
Öncelikle bir Fiat ortağı var. Biliyorsunuz İtalyan şirket olan Fs ile ortağız. Dolayısıyla birçok anlamda karşılıklı çalışıyoruz. Bunun yaratmış olduğu ciddi iş fırsatları var. Özellikle kalite Direktörlüğü’nde de bu anlamda değişik fırsatlar olabiliyor. Burada çalışan uzman arkadaşımızı İtalya’ya gönderip orada 2 yıllığına Kalite Müdürü olarak çalıştırıyoruz. Özellikle yeni Doblo projemizi bildiğiniz gibi Amerika’ya da üretiyoruz ve orada da satışını yapıyoruz. Oradaki kalite faaliyetlerini yürütmek adına buradan düzenli aralıklarla 6 ayda bir gönderdiğimiz arkadaşlarımız oluyor. Dolayısıyla orada deneyim kazanabiliyorlar. Bunun dışında bizim iş ortaklarımız dediğimiz Opel veya PSA gibi birimlerle yapmış olduğumuz karşılıklı görüşmelerin kazandırdığı birçok yurt dışı deneyimi var. Özellikle Kalite Direktörlüğü, bu anlamda arkadaşlarımızı yönlendirebilmek ve onların bu konuda yetkinlik kazanabilmeleri adına mümkün oldukça cesaret verici bir şekilde bu süreci yönetmeye çalışıyor. Dolayısıyla Tofaş’ta yurtdışı anlamında çok ciddi imkanlar var ve biz bu imkanları yoğun bir şekilde kullanıyoruz.
Kalite Müdürü
Kariyerine Yön Ver sürecinden en çok yararlanmış kişilerden biriyim. İlk olarak 2007 yılında Finansal Kontrol olarak göreve başladığımı söylemiştim. 3 yılın sonunda, orada belli bir doygunluğa ulaştıktan sonra Kariyerine Yön Ver süreciyle Kalite bölümüne geçtim. Bu sürecin bana sağladığı imkanlar çerçevesinde o zamana kadar Finans Direktörlüğü‘nden farklı bir birime geçen ilk kişi olmuştum. Bu da Kariyerine Yön Ver sürecinin sağladığı bir fayda oldu. Kalite içerisinde devam ettikten sonra farklı yetkinlik değerlendirmeleri sonucunda, bu yetkinliklerimi geliştirebilmek adına Kariyerine Yön Ver sürecini kullandım. Yöneticilik sonrasında da bu süreç devam etti. İlk yöneticiliğim Ürün Değerlendirme Yöneticiliği‘ydi. Daha sonrasında Fonksiyonel Diagnose Merkezi Yöneticiliğinin ilk yöneticisi oldum. Bu da bana yepyeni deneyimler kazandırdı. Yine 2 yılın sonunda farklı yetkinlikler kazanabilmek adına Kariyerine Yön Ver çerçevesinde Kalite Metod Planlama Yöneticisi olarak görevlendirildim. Burada da bir rotasyon yapma imkanı kazanmış oldum. Yine yılın başında Kariyerine Yön Ver süreciyle bir üst pozisyona başvuru yaptım ve bu başvuru sonuncunda seçilme imkanı sağlamış oldum. Dolayısıyla Finans başlangıcı yapmış bir Endüstri Mühendisi olarak, farklı alanlarda görev yapabilmemi, Kariyerine Yön Ver sürecine borçlu olduğumu ifade edebilirim.
Kalite Müdürü
Kariyerine Yön Ver sürecini 2 başlık altında toplayabiliriz. Birincisi; sağlamış olduğu rotasyon imkanlarıdır. Örneğin; bir çalışanın sorumlu olduğu alandan farklı bir alana rotasyon yapabilmesi imkanını taşıyor. Bu çalışana özellikle yetkinliklerini geliştirebilmek hem davranışsal hem de teknik yetkinliklerini geliştirebilmek adına farklı alanlarda imkanlar sağlıyor. A biriminde farklı bir yetkinliği gelişirken, yapmış olduğu rotasyonla diğer bir birimde bir farklı yetkinliği geliştirerek toplamdaki yetkinlik kümesini geliştirebiliyor. Dolayısıyla çalışanların bir üst pozisyona veya teknik anlamda kariyerine ilerleyebilmesi adına yetkinliklerini geliştirebilme fırsatı sağlıyor. Bunun dışında hepimiz büyük şirketlere giriyoruz ve ilk başta hepimizin hayalleri var. Şirket içerisinde farklı pozisyonları ve sorumlulukları tanıdıkça, kendi kişisel yetkinliklerinizin hangi alana daha uygun olduğunu görebiliyorsunuz. Dolayısıyla belki başlangıç noktanız o olmasa da şirketimizin sağladığı bu faydayla kişiler gerçek yetkinliklerinin olduğu alanlara geçiş yapabiliyor. Böylece orada çok daha başarılı olabiliyor. Bu hem şirketimiz hem de o arkadaşımız için bir sonuca dönüşebiliyor. İkinci kısmı ise; bir üst pozisyona yükselebilmek adına Kariyerine Yön Ver süreci kullanılıyor. Bu süreç tamamen tanımlanmış. Normal klasik şirketlerde atama usulü yapılan yönetici seçimi, bizim şirketimizde bir sistematik halinde ele alınıyor. Örneğin; bir yöneticilik pozisyonuyla ilgili bir ilan açılıyor. Bu ilana sadece Tofaş içerisinde değil, Koç Holding bünyesindeki yetkinliklere sahip herkes başvuru yapabiliyor. Sonrasında Kariyerine Yön Ver sürecinde gerekli değerlendirmeler ve mülakatlar yapılıyor. En son aşamada da finale kalan üç veya dört kişilik grupta yine önemli bir komiteye ortaya koydukları vaka çalışmalarıyla ilgili sonuçlar yapılıyor. bu sürecin sonunda da ilgili pozisyona uygun yönetici seçilmiş oluyor. Bu durum çalışanlara başvuru yapabilme hakkını sağlıyor. Yani bağımsız bir şekilde kimseden bir görüş almadan direkt olarak bir yönetici olarak kendini yetkin ve yeterli hissediyorsa direkt başvuru yapabiliyor. Çok yetkinse bu süreçten çıkıp yönetici olarak atanabiliyor veya bazı eksiklikleri varsa da bununla ilgili geri bildirimler alıyor. Aldığı o geri bildirimlerle kendini şekillendirerek, ileriki fırsatlar için aday olabiliyor.
Kalite Müdürü
Özverili çalışmaya açık, özverisini koyabilecek insanlara göre çok uygun bir şirkettir. Yaratıcı ve yeni fikirler ortaya koyan değişim lideri olabilecek pozisyondaki insanlar için Tofaş çok önemlidir. Geleceğe yatırım yapmak isteyen, kendini geliştirmek isteyen ve farklı imkanlara sahip olmak isteyenlere göre uygundur. Örneğin; ben bir birimde çalışırken o birimde belli bir doygunluğa ulaştıktan sonra farklı birimlere geçebilir, farklı kariyer gelişimleri isterim. Bu yüzden farklı heyecanlar istiyorum diyen insanlar için Tofaş’ın iyi bir kurum olduğunu düşünüyorum.
Kalite Müdürü
Tofaş’ın kültürünü bence en iyi ‘’Hepimiz biriz, gelecek biziz.’’ mottosu özetleyerek Tofaş’ın kültürünü çok iyi ifade ediyor. Hepimiz biriz ve gerçekten başarıların kişisel sonuçlarını değil, hep beraber ortaya koyduğumuz sonuçların önemli olduğunu biliyoruz. Bu da Tofaş içerisinde takım çalışmasının ortak bir vizyonda hep beraber hareket etmenin, ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Bunu çok net bir şekilde görebiliyoruz. Bir diğer noktada Tofaş olarak sadece Koç Holding ve Fiat değil, aynı zamanda ülke ekonomisine verdiği katkıyla çok ciddi bir vizyonunun olduğunu ve Tofaş’ın Türkiye için önemli olduğunu ortaya koyuyor. Dolayısıyla biz fabrikaya girdiğimiz ilk anda kendimizi Türkiye’nin çok önemli bir şirketinde gibi hissediyoruz. Ülkemize yön verebilecek bir potansiyelimiz var ve burada bir şeyler yapabileceğiz bu güdüsü hakim. Bu da bizi oldukça heyecanlandırıyor. Tofaş olarak bu anlamda müthiş gelişmeler sağladık. Son 10 yıla baktığımızda üretim rakamlarımızın nereden nereye geldiği, kalite sonuçlarımızın hangi noktadan hangi noktaya geldiğini çok iyi bir şekilde ortaya koyabiliyoruz. Dolayısıyla bizim kültürümüzü bir bütün olarak geleceğe dönük hareket etme şeklinde özetleyebiliriz.
Kalite Müdürü
Beni motive eden Tofaş’taki ana unsur gelişim kültürüdür. Tofaş’ta ben akıllı bir proje ortaya koyabilirsem bu, bir süreç geliştirmesi veya bir iyileştirme fırsatı olabilir. Yönetimimizin ve Tofaş’ın kültür olarak bunu sahiplenebileceğini ve bana bu gelişimi, değişimi sağlamak noktasında destek vereceğine inanıyorum. Bu sayede biraz daha motive oluyorum. Bu güçle beraber kendimde bir şeyleri başlatabilecek, bir şeyleri bir noktaya getirebilecek ve en sonunda müşterilerimizi daha mutlu edecek sonuçlar elde edebileceğimize inanıyorum. Şirketin bana verdiği bu güven beni oldukça motive ediyor.
Kalite Müdürü
Öncelikle ilk geldiğimizde; o gün gelen raporlar, müşterilerimizden gelen şikayet ve bildirimler hakkında bir analiz yapıp, bunlarla ilgili gerekli aksiyonların alınmasını sağlıyoruz. Bir diğer noktada daha önceki günlerde planlamış olduğumuz toplantılara katılarak, daha önce ortaya koyduğumuz faaliyetlerin gidişatlarıyla ilgili bir takibat yapıyoruz. Özellikle çalışanlarımızla ilgili birkaç okuma noktamız var. Kendi ekip üyelerimizle ilgili olarak hem davranışsal hem de teknik yetkinliklerini geliştirebilmek adına yapmış olduğumuz düzenli kariyer gelişim toplantıları var. Bunun yanında organizatif olarak bana bağlı olmayan fakat farklı birimlerde olup bizlerden mentörlük desteği alan arkadaşlarımıza karşı vermiş olduğumuz, kendi geçmişteki deneyimlerimizi paylaştığımız sohbet toplantıları yapıyoruz. Biz Model kalite Müdürleri olarak; farklı modellerdeki yaşanan problemleri ve bunlara karşı alınan önlemlerle ilgili fikir alışverişinde bulunabilmek adına, diğer arkadaşlarımızla hem sempatik kanalımızı bir miktar daha geliştirebilmek hem de iletişimi kuvvetlendirmek adına yapmış olduğumuz bir takım görüşmeler oluyor. Dolayısıyla günü bu şekilde birkaç parçaya ayırarak yönetmeye çalışıyoruz.
Kalite Müdürü
Kalite Müdürlüğü olarak ana sorumluluğumuz müşterinin sesini duymak ve fabrika içerisindeki diğer birimlere bu sesi yansıtarak, müşteri memnuniyetini arttırabilmektir. Aynı zamanda hem fiyat hem de diğer ana sanayi müşterilerimize Opel, PSA gibi bütün kalite anlamındaki iletişimi sağlamak temel sorumluluğumuzdur. Bu çerçevede, değişik kalite göstergelerinden gelen müşteri bildirimlerini analiz ediyoruz. Sonrasında da düzeltici faaliyetleri organize ederek müşterimize daha uygun seviyede araçlar göndermeye çalışıyoruz.
Kalite Müdürü
Tofaş'taki hikayem 2007 yılında başladı. Finansal Kontrol'de çalışmaya başladım. 3 yıl kadar bu görevi yürüttüm. Sonrasında Kariyerine Yön Ver çerçevesinde kalıcı rotasyon yaparak Kalite Birimi'ne geçtim. Kalite Birimi'nin içerisinde de yaklaşık 5 sene uzman pozisyonlarda ve farklı alanlarda çalıştım. Özellikle yine Rotasyon ve Gelişim çerçevesinde farklı görevlerde bulundum. 2011 yılının sonunda yine Kariyerine Yön Ver sürecinde yönetici olarak seçildim ve Ürün Değerlendirme Yöneticisi olarak göreve başladım. Sonra yine farklı yöneticiliklerde rotasyonlar yaparak yöneticilik deneyimlerini güçlendirdim ve bu senenin başlarında Kariyerine Yön Ver sürecinde şu anki görevim olan Kalite Müdürlük pozisyonuna geldim.