TOFAŞ Türk Otomobil Fabrikası A.Ş.
14 TOFAŞ Türk Otomobil Fabrikası A.Ş. çalışanı 201 soru cevapladı.

Şirket Anlatımları

Kalite Direktörü
1990 yılında askerden döndüğümde başladım TOFAŞ'ta çalışmaya. Bir teknik bölümde Process Mühendisi olarak çalışmaya başladım. 5-6 sene sonra Montaj Üretim Mühendisliği Yöneticisi oldum. Sonra Mısır'daki Fiat'ın fabrikasının endüstriyel operasyonlarından sorumlu olarak Mısır'a gittim, 3 yıl kadar falan orada kaldım. Oradan sonra geri döndüm, değişik projelerde görev aldım. Sonra yine endüstriyel operasyonlarda, AR-GE'de görev aldım. Son projem de bizim kendi aramızda 263 adıyla andığımız yeni Doblo projesinin liderliğini yaptım. Ondan sonra da 2009 yılında üretim teknolojilerinden sorumlu oldum. 2010 yılında da Kalite Direktörlüğü görevine atandım, yaklaşık 6 yıldır bunu yapıyorum.
Kalite Direktörü
Ben zamanımı nasıl kullanacağım konusunda çok fazla kafayı yordum ama heralde çok basit olan ve hemen hemen bir sürü insan tarafındanda bilinen 3*3 kuralı vardır. Yani, hayatınız 24 saati, bir gününüzün 24 saatinin üçte biri yolda, işe gelirken, işte; üçte biri uykuda ; yaklaşık kabaca yine üçte biride özel hayatınızda geçer. İş hayatınıza ayırdığınız o üçte birlik dilimide yine üçe bölebilirsiniz. Bunlardan bir dilim operasyonel işlerdir. Yani hayatınızda mutlaka günlük yapmanız gereken, sizi o gün bekleyen kararlar, işler, faaliyetler vardır. Üçte birlik bölümünde geleceğinizi planlamalısınız. Stratejik planlama, şirketinizin vizyonuyla uyumlu stratejileri geliştirme, bir üçte birlik bölümüde ekibinizin ve kendinizin gelişimi için ayırmalısınız. Bunu her zaman her dönemde aynı şeyde yapamazsınız. Çok da böyle kesin katı kuralları olan bir şey de değildir. Belli dönemlerde stratejik planlama faaliyetlerine, belli dönemlerde operasyona fazla zaman ayırmanız gerekebilir ama benim şu sıralar mesela yeni projelerimizde olduğu için yaklaşık zamanımın yarısından fazlası operasyonel işlerle geçiyor. O günlük üretimle, kaliteyle ilgili kararlar almak, problemleri yönetmek bunla ilgili geçiyor. Yine kalan zamanımda da işte demin söylediğim stratejik planlama, geleceği planlama ve kişisel gelişmeye ayırmaya çalışıyorum.
Kalite Direktörü
Şimdi Tofaş’ta ekip yapısı şöyle. Onun için organizasyondan başlamak lazım önce. 2 tane ana departmanımız var. Fonksiyonel departmanımız var. Bir tanesi ürün kalite, bir taneside üretim kalite. Ürün kalite genellikle bitmiş ürün üzerindeki kalite kontrolünü yapan ve o controller sonucu ortaya çıkan olası problemler diyagnoz eden yani o problemlerin teşhisini, neden bu problemlerin oluştuğunu bulmaya çalışan bölümler. Yine o ürün kalitenin altında fonksiyonel ve estetik diyagnoz bölümleri var. Şuanda da zaten o estetik diyagnozların yapıldığı o ölçüm merkezindeyiz. yine fonksiyonel problemlerin kontrol edildiği, ürünün değerlendirildiği departmanımız var. Ordan çıkan yine ürünle ilgili hatalarında yine yönetimi bu departmanın sorumluluğunda. Bir de üretim kalite departmanımız var. Bunlarda fabrika süreçleri denetleyen, üretim proseslerini denetleyen, üretim proseslerin FCS standartlarında bizim istediğimiz şekilde yapılmasını denetleyen ve bu işlerin yapılması sırasında ortaya çıkan, çıkabilecek prosesteki aksaklıkları yine ilgili birimlerle Ar-Ge, teknoloji, üretim, satın alma, lojistik, IT, bütün bu birimlerle iç içe çalışarak bunları yönetmeye çalışan departmanlar. Bu 2 tane fonksiyonel departmanımızın yanı sıra matriks organizasyonla modellerimizden sorumlu üç tane model müdürümüz var. İşte Doblo modelinden, Doblo’nun bir sürü derivativi var tabii. Doblo modelimizden bir model müdürü arkadaşımız sorumlu. Keza 356 ailesinden bir model müdürü arkadaşımız sorumlu ve son olarak da Mc ve Linea modellerimizdende bir model müdürü arkadaşımız sorumlu. Bunlarda sorumlu oldukları modeller için bütün şirket genelinde ve kalitenin fonksiyonlarında kendi modelleriyle ilgili işlerin yapılmasıyla ilgili koordinasyonu sağlayan kişiler. Bir de bana direkt rapor eden metot planlama bölümümüz var. Kalitede 81 beyaz yakalı çoğunluğu mühendis olmak üzere 81 beyaz yakalı arkadaşımız görevli. Yöneticiler ve müdür arkadaşlarım dahil ve 320 mavi yakalımız var değişik departmanlarda görev alan.
Kalite Direktörü
Otomobil tutku işi. Ben çocukluğumdan beri aşk seviyesinde tutku seviyesinde otomobile bağlıyım. Bu kadar tutkulu olduğunuz bir ürünü üretmek, bu ürünün bir sürü insana dokunduğunu görmek, bir sürü insanın mobilite ihtiyacını karşıladığını görmek, onların sizin ürününüzü tasarladığınız, tasarımda, üretiminde, kalitesinde katkısı olan bir kişi olmak çok ciddi bir motivasyon kaynağı. Örneğin, kalite izleme anketleri yaparız biz. Otomobillerimizi kullanan müşterilerimize baya detaylı bir anketle yani 40-45 dakika falan sürer bu anket, o otomobilden memnun olup olmadıklarını belli bir kullanım süresinde memnun olup olmadıklarını sorarız. Endüstri de yapar bunu, benzer anketleri. Bir sürü bağımsız araştırma şirketleri de yapar. Örneğin son yaptığımız ankette 100 araçta 27 şikayet aldık. Bu nerdeyse imkansıza yakın bir performanstır. 100 müşteriden 82 tanesi hiç hata söylememiş ama kalan 18 tanesi 27 tane hata belirtmiş, şikayette bulunmuş. Bu best in segmenttir. Yani sektörün, segmentin en iyisidir, birincisidir. Böyle bir sonucu aldığınız zaman tabii, çok büyük bir motivasyon kaynağı bu.
Pazarlama İletişimi Müdürü
Powertrain Entegrasyon Proje Sorumlusu
Mezun olduktan hemen sonra Tofaş’taki hikayem başladı. 2010’da mezun oldum ben İTÜ Makinadan. Akabinde ben yurtdışında otomotiv mühendisliği üzerine yüksek lisans yapmak istiyordum. Akabinde TEV’in İtalya’da otomotiv mühendisliği üzerine yüksek lisanns yapacak olan arkadaşlar arıyorlardı. Onu da biraz araştırınca bunun sponsorluğunun destekçisinin Tofaş olduğunu gördüm ve benim esasında Tofaş ile yolum burada kesişti. İtalya’da yüksek lisansı tamamladıktan sonra bende Türkiye’ye döndüm ve bir Tofaşlı oldum. Aslında Tofaş ailesine katılmam 2010 yıllarını buluyor ama çalışmaya 2012-2013 yıllarına sarkıyor.
Powertrain Entegrasyon Proje Sorumlusu
İlk geldiğimizde sabah toplantılarıyla başlıyoruz. Genelde ya günlük ya da haftalık toplantılar yapıyoruz. Bunları yapmamızdaki amaç ise kritikleri önceden görmek. Eğer yeni bir projede çalışıyorsak o projenin safalarında “doğru mu ilerliyoruz? Verdiğimiz kararlara uyuyor muyuz“ bunları önce analiz ediyoruz. Biz bir üretim fabrikasıyız aynı zamanda. Üretim’den gelen çok kritikliğimiz oluyor. Anlık aksiyon almamız gereken şeyler oluyor, bunların planlamasını yapıyoruz. Akabinde, bu yaptığımız realizeler için koşmaya başlıyoruz. Aldığımız ksiyonları hayata geçirmeye çalışıyoruz. Üretimle iç içeyiz, yani yaptığımız işe sadece Ar-Ge demek yerinde olmaz.
Powertrain Entegrasyon Proje Sorumlusu
İlk geldiğimizde sabah toplantılarıyla başlıyoruz. Genelde ya günlük ya da haftalık toplantılar yapıyoruz. Bunları yapmamızdaki amaç ise kritikleri önceden görmek. Eğer yeni bir projede çalışıyorsak o projenin safalarında “doğru mu ilerliyoruz? Verdiğimiz kararlara uyuyor muyuz“ bunları önce analiz ediyoruz. Biz bir üretim fabrikasıyız aynı zamanda. Üretim’den gelen çok kritikliğimiz oluyor. Anlık aksiyon almamız gereken şeyler oluyor, bunların planlamasını yapıyoruz. Akabinde, bu yaptığımız realizeler için koşmaya başlıyoruz. Aldığımız ksiyonları hayata geçirmeye çalışıyoruz. Üretimle iç içeyiz, yani yaptığımız işe sadece Ar-Ge demek yerinde olmaz.
Powertrain Entegrasyon Proje Sorumlusu
Tofaş Fiat’la beraber çalıştığı için biz daima İtalyan arkadaşlarla iç içeyiz. Yaini günümüzün yarısı onlarla konuşarak, projenin bir kısmını tartışarak geçiyor ama aynı zamanda yoğun proje dönemlerinde biz İtalya’ya uzun dönemli olarak gdiyoruz. Örneğin ben Türkiye’ye 6 ay önce döndüm. 2 yıl kadar İtalya’da bir fiil bir motor projesi üzerine çalışıyordum. Doblo aracımızın emisyon seviyelerini yukarı çıkarmak için bir motor projesinde powertrainer sorumlusu olarak İtalya’da görev aldım. Dolasıyla siz orda çalışırken hem yabancı bir kültürle nasıl çalışılabilir, hem yabancı insanlardan nasıl istenir hem de yabancı insanlar nasıl çalıştırılır. Bunları öğrenme şansınız oluyor. İtalyanların ya da atıyorum Amerika’ya gidiyorsanız, Doblo Amerika projesinde, Amerikalılarla ortak iş yapma fırsatına erişiyorsunuz. Bu çok kıymetli bir deneyim dolasıyla bunu Tofaş Ar-Ge’de çok rahat bulabiliyorsunuz ya da Tofaş bünyesinde çünkü biz sadece Türkiye’de araç üretmiyoruz. İtalya’ya gönderiyoruz. Amerika’ya gönderiyoruz ve diğer paydaşlarımızın hem Ar-Ge hem de üretim tesislerinde bir fiil çalışma fırsatları elde ediyoruz.